Y ve Z kuşağı, olaylar ve sevgi etmeni

Son olaylar Y ve Z Kuşağı ile ilgili olan muhabbetimizi koyulaştırdı.

Bundan 1 ay öncesine kadar, bizzat içinde olduğum Y kuşağı için, ne kadar özgürlükçü, yeterli çalışıp çok kazanmak istiyor, kendini ifade etme ihtiyacında ve takdir almayı istiyor diye konuşuyorduk. Z Kuşağı, benim duyarlılıklarına zaten hayranlık duyduğum bir kuşak. Hem Y hem de Z kuşağı için ilgisiz denilse de bugüne kadar, bir Y’li olarak işin iç yüzünü ortaya koymak istedim.

Bizler sınav kaygısıyla büyüdük. Tipik bir laf vardı ortada: “ Şu sınavda başarılı ol, hayatını kurtar”. Bir sınavda başarılı olup hayat kurtarmak mümkün olsaydı zaten, tüm yüzde birlik dilime girenler şu an alem-i cihan olmuşlardı…

Geçtiğimiz hafta sonu SBS’ye girecek gençler içinde de halen ailelerinden gelen bu sözün geçerli olduğunu duyunca biraz içim burkuldu biraz da acı tatlı gülümsedim. Değişim var ancak değişmek isteyen için. Biz de biliyorduk sınavlarla hayat kurtarılamayacağını ancak sosyal çevremizin ve eğitim kalitemizin çok etkileneceğini. Bu gerçek bile bazen o kadar ağır geliyordu ki, birçoğumuz daha ortaokuldan itibaren kendini ya mizaha ya da olaylara daha hafif bakmaya verdi. Ben bir Anadolu Lisesi mezunuyum. Daha yeni, liseden iki arkadaşımla görüştüm ve birlikte hatırladık hem ne kadar hassas olduğumuzu hem de olayları nasıl da komikleştirerek yaşadığımızı. Tabii kendimize bazı dersler çıkardık ve şimdi tanımlı bir yaşam tarzımız var:

Bizim kuşağımız, sadece sevgi ve huzurla, farklılıklara saygı duyarak yaşamak istiyor. Zaten geçmişten bu yana yeterince hırpalandık, ailelerimizin yaşadıkları bizlere yansıdı, sınav ve gelecek kaygıları üzerimize yapıştı. Birbirimizle uğraşmaya değmeyeceğini anladık bizler çoktan. O barikatlarda birbirini tanımayan insanların yüzlerine yapışanları sevgiyle sildiğini gördük. Yaşananlar aslında ilgisiz bir kuşağın ilgili bir tepkisi değil. Aksine. Son derece hassas bir kuşağın, kendini ifade etme, mizah ve ortak paydada buluşma ricası, isteği, amacı ve vizyonu.

Bu gerçeği iyi analiz eden, anlayan ve gerçekten içselleştiren kurumlar olduğu kadar politik oluşumlar da yararlanacaktır. Karşılıklı huzur ve verim ortamına ön ayak olacaklardır.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>