“Ben Girişimci Olabilir Miyim?” Evet Ama İyi bir Fikirle Değil, İyi bir Plan ile

Tabii ki fikir önemli ve tetikleyici. Ama girişimcilikte asıl önemli unsur bana sorarsanız planınız. Amacınız net, hedef kitleniz tanımlı, ürün ya da hizmetiniz değerli addedilen ise, bu işin “girişimcilik” adını alması için büyük  pay planınıza düşüyor. Planınız, projenizi besleyen kan damarları diyebiliriz.

Türkiye’de Endeavour Derneği’nin desteklediği birçok girişimci var. (http://www.endeavor.org.tr/tr-TR/girisimcilerimiz/17.aspx) Bu arada Endeavor, gelişmekte olan ülkelerde, etkin girişimcileri destekleyerek, ekonomik gelişime katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor.

Derneğin, girişimcilerini seçim kriterlerine ve sürecine baktığımızda yazan kelimeler aynen şöyle. Girişimci için: liderlik, vizyon, azim, uygulama becerisi, açık fikirlilik, etik değerler, ekosisteme etkisi. Şirketi içinse; sürdürülebilir rekabet avantajı, ölçeklendirilebilirlik, yatırım çekme/büyüme potansiyeli, inovasyon, istihdam yaratma potansiyeli. Bu kelimeler aslında durumu çok güzel özetliyor.

Evet, siz de girişimci olabilirsiniz, fakat “ah bir fikrim olsaydı”nın ötesinde bazı gereklilikler var. Bunlar öncelikle sizin kişiliğinizle ilgili özellikler ve bu özellikleri takiben aslında işiniz ve şirketiniz için yapmış olduğunuz plan. Bu plan gerçekten iyiyse size kesin sonuç getiriyor.

Eğer planınız yoksa ve sadece fikirle bir kapıyı yatırım için çalıyorsanız, kaderiniz karşınızdaki kişinin ellerinde olabiliyor. (Melek yatırım şirketleri için bunu söyleyemeyiz, fakat münferit yatırımcılar için söyleyebiliriz). Amerikan iş tarihinde bu durumu anlatan ilginç bir hikaye var: Daha sonra Yahoo! tarafından satın alınan Broadcast.com 1995’te kurulduğunda çok iyi bir fikirdi ve fikir sahibine iyi bir gelecek getirebilirdi. Fakat fikir sahibi kendini yatırımcının elinde, onun sunduklarına tamah eder şekilde buldu. Böyle bir durumda, başta planınızın başarısı sonra da kişilik özellikleriniz rol oynuyor.

Kendini her türlü duruma karşı hazırlamış, amacı kesin, planı detaylı, benlik saygısı olan, kişisel iç yönetimini iyi yapan bir kişinin karşısında girişimci olmamak için hiç bir neden yok. Endeavour’ın websitesine bakıp biraz da başaranlardan feyz alarak motive oluyorsunuz. Artık Türkiye’nin sadece hizmet eden kimliğinden dışarı sıçrayıp inovasyonu ve yeniliği getiren bir ülke olarak önce çıkması için içlerinde girişimcilik ateşi zayıf da olsa yanan kişilerin desteklenmesi gerekiyor. Kendi adıma koçluk ve inovasyon eğitimlerini bu uğurda verilen bir hizmet olarak görüyorum. Umut ediyorum ki Türkiye gerçekten bundan 10 yıl sonra, yani 2023 hedefleri doğrultusunda iyi planlamanın meyvelerini alır ve bunu hepimiz görürüz.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>