Dalgaları Okuyarak Kazanın, THY gibi

Napster, müzik endüstrisini dağıttığında yıl 1999’du ve endüstri tüm dünyada özellikle internetin aktif olarak kullanıldığı ülkelerde küçülmeye başladı. Napster, albüm başına para vermek istemeyen 2 gencin yarattığı gençler için harika ama yasal olmayan bir sistem başlatmıştı. Napster’ın başlattığı dalga ile 13 yıldır küçülen müzik endüstrisi dün okuduğum bir yazıda (Sabah Cumartesi eki, Alper Bahçekapılı), Uluslararası Müzik Endüstrisi Federasyonu’nun 2012 için açıkladığı global müzik endüstrisi yıllık gelir rakamının %0.3 ‘lük bir artışla 16,5 milyar dolara yükseldiğini gördüm.

Bunun yanı sıra THY’nin Genel Müdürü Temel Kotil geçen günlerde yaptığı bir açıklamada global ticari havacılık sektörünün şu an yaklaşık 636 milyar dolarlık hacmi olduğundan bahsediyordu.  Ve 2021 yılı itibariyle transfer noktası olarak İstanbul, Abu Dabi ve Dubai’ye kayan bir ağırlık merkezi olacağından da söz etti.

Bu rakamlar kariyerleriyle ilgili değişiklik düşünenler için önem arz ediyor desem inanır mısınız? Şöyle: Müzik endüstrisinde 1999’daki Napster dalgasını okuyamayanlar battı, iş değiştirdi, müzikten soğudu. 2005’lerden itibaren ticari havacılıkta ağırlık merkezi, hizmet kalitesi, fiyat politikası gibi önemli detaylarda başarısız olan Alitalia gibi havayolları şirketleri dalgaları okumakta çektikleri sıkıntıyla birçok insanı işsiz bıraktı ve sıkıntılı günler geçirdi.

Kurumların kaptan köşkündeki kişilerin dalgaları okumasının önemi tartışılmazken bunu yapmak sokaktaki insan için de artık çok önemli. Kişisel farkındalığın yanı sıra global gelişmeleri takip etmek için endüstriyel analiz ve ekonomik dalga farkındalığı bugün kaptan köşkünde oturmayan çalışanların da elzem ihtiyacı.

Bir şirkete “kapak” attığınızda işiniz bitmiyor. O şirkete uygun musunuz, şirket size uygun mu, eğer uygunluk kontrollerinden olumlu sonuç alıyorsanız yükselmek istiyor musunuz? Yükselmek için ihtiyaçlarınız neler? Peki siz şirketinizde yükseliyorsunuz da büyük dalgaları okuyabiliyor musunuz? Siz yükselirken ya sektör düşüyorsa? Bu gerçekten yapmak istediğiniz işse devrimci olup sektörde yanlış giden şeyleri değiştirmek için hazır mısınız?

Kariyerinizi yönetmek şansa kalan bir iş olduğunda kendinizi istemediğiniz koşullarda istemediğiniz konumlarda bulabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için “kariyer okur-yazarlığı” diyebileceğim bir kas geliştirmemiz gerekiyor. Kariyer okur-yazarlığı için, kişisel farkındalık ile endüstriyel farkındalığın harmanı diyebiliriz. Kişisel farkındalık için kendinizle çalışmayı ihmal etmediğimiz zaman büyük mesafeler kat edebiliyoruz. Endüstriyel farkındalık daha hızlı gerçekleşebilir diyebilirim. Bunu yapmak aslında internet dünyasında oldukça kolay. Zaman ayırmak ve planlı olarak bunu yapmak her zamanki gibi sizi istediğiniz sonuca götürecektir.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>