Size Uygun İşi Bulmak İçin İlk Başta Zaman Ayırın, Sonra 1-5 yıl Arası Zaman Kazanmış Olun

Her birey kendisine uygun işi yapmakla ancak mutlu oluyor. Sistemin gerektirdiği “para kazanma” zorunluluğunu “severek yaptığı şey için üzerine para alma” konseptine çevirebiliyor. Sanatçı sanatını icra ederken; tasarımcı, yazar, stand-upçı olurken becerileri daha farklı belirgin olan kişiler de iş ve sanayi alanlarında kendilerini gösterebiliyorlar.

 

Hangi yolu seçerseniz seçin, ilk başta şunları yapmayı unutmamak gerekiyor:

  1. Gerçektenne yapmak istediğinize karar verin. Bu en zor görünen ancak en önemli adımdır. Çevrenizle konuşun, sizi tanıyan insanlarla tartışın, bir kariyer koçu ile çalışın veya aşağıdaki adımları kendi kendinize yapın.
  2. Doğanızdan gelen yeteneklerinizi, güçlü yönlerinizi, bilgi ve becerilerinizi araştırın. Eğer kariyer koçluğu gibi profesyonel destek alacak durumda değilseniz, arkadaşlarınıza sorun, online ve ücretsiz testleri yapın.
  3.  “Doğru insanlarla doğru işbirlikleri” kurmak adına sizin için “doğru insanların olduğu ve onların doğru koltuklarda oturduğu şirketleri seçin. Yalnızca şirket de olmak zorunda değil belki de işbirliği yapacağınız bir kişi olacak, yani doğru kişiyi bulun.
  4. Bu işvereni detaylı bir şekilde araştırın. Sizin değerlerinize uygun mudur yapılan iş ve kurum kültürü? Yol alırken gelişim ve büyüme şansınız var mı? Çalışanlarına nasıl davranan bir yer burası? Kariyer planlaması var mı?
  5. Katma değerinizin farkına varın. Siz bu şirkete ya da potansiyel ortağınıza ne katabilirsiniz? Sizi farklı kılan ve “tam yerine denk geldi” dedirten diğerlerinin eksiklerini tamamlayan özelliğiniz hangisi acaba?
  6. Düzenli ve disiplinli bir plan çerçevesinde ilerleyin. Eğer bir planınız ve hedef kitleniz yoksa tüm fikirleriniz çöpe gitmeye şimdiden adaydır.
  7. Pazarda istediğiniz iş mi yok, üzülmeyin, yaratın. Her zaman istediğiniz açık bir pozisyon olmayabilir. Hatta belki de sizin düşündüğünüz işi daha pazar keşfetmemiş olabilir. Siz birilerini ikna edebilecek güce şimdiden sahipsiniz: Yapabileceklerinizi biliyorsunuz, diğerlerinin eksiklerini tamamlayan güçlü özellikleriniz var ve belki en önemlisi bir planınız var.
  8. Vazgeçmeyin. Planınız ilk seferde işlemeyebilir. Vazgeçerseniz, bilginin çok hızlı el değiştirdiği dünyamızda birileri sizin yerinize yol almaya başlayabilir.
  9. Doğru kilit kişiyi bulun, bir görüşme için ikna edin. Açık bir pozisyonun olmadığı, hatta aklınızdaki işin daha olmadığı anlar yaşıyor olabilirsiniz. Doğru beyinde doğru mumu yakacak kibrit sizsiniz.

10. Hoş kişiliğinizi hırslara yenik düşürmeyin. Her zaman alçakgönüllü ama ne istediğini bilen kişiler daha çekici olmuştur. Alçak gönüllülüğü ve olumluluğu elden bırakmadan hareket ederseniz arkanızda yavaş yavaş büyüyen bir takipçi kitleniz olduğunu göreceksiniz.

Bu bahsettiğim adımlar sizi baştan düşünülmüş, konseptinizin belirli olduğu bir kariyer yolunda emin bir şekilde yürütür. İlk başta düşünmek, üzerinde çalışmak zaman alır ama sonunda kazanan siz olursunuz. Hem zaman anlamında en az 1 ila 5 yıl arası kazanmış olursunuz hem istediğiniz işi yapma lüksünde bir kişi olursunuz hem de anlamsız maaşlarla çalışma ıstırabından kurtulursunuz. Daha birçok avantajını sayabilirim., özel hayatınızda da yansımaları muhakkak olur.

İstediğiniz işi yapma, kendi hayatınızın lideri olma yolunda bol ışık sizinle olsun!

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>